|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 7149
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2009-07-07 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] | Inscrito en la biblioteca por Yigru Zeltil
Aud zâmbetul tău tremurând în fereastră
ca o frunză pe care o clatină briza de seară și deodată fereastra a început să râdă sonor ca o trompetă care vestește orașului prezența ta. Dar unde ești tu, în care trandafir din grădină? Sub draperiile căror depărtări te-ai ascuns? De ce ai descuiat cu o cheie falsă poarta de azur a mării și ca o pasăre ți-ai luat zborul spre grădina de trandafiri în care visele ard în pocalul celei mai suave petale. Unde te afli acum pasăre care dezlănțuiești furtuni, care mi-ai incendiat patul și visele și năzuințele? De ce ai încetat să alergi printre arborii din carnea mea? Aud zâmbetul tău tremurând în fereastră. Deschide-o și intră odată cu dimineața care a început să facă tumbe pe covorul din cameră. Stau față în față cu mine însumi și mă întreb: Oare nu ești tu dimineața? Oare n-ai izvorât tu din stâncile acestea de lumină?
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad