|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 5545
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-08-09 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] | Inscrito en la biblioteca por Yigru Zeltil
De căldura dorului mi s-au copt ai sânilor fragi...
Unde-s să-i pască umedele tale buze răcoroase și dragi mândrul meu cerb cu luceafăr de aur în frunte și glas tânguios ce răsună văile și pădurile din munte? Mugetu-ți de dragoste, ca vântul de la miazăzi, nu-mi adie pe ponoare apele sângelui și desișul mătăsos al pletelor să-mi înfioare, iar pașii sprintenelor tale glesne nu-i aud apropiindu-se și carnea, de tropotul lor nu mi-o simt sguduindu-se... Unde ești? Unde ești? domnul, stăpânul și singurul meu dor? Nu te-a săgetat oare în vreun luminiș, urâtul -, răul vânător? Fugi de cărările tristeții, iubitule, și tupilându-te ușure ascunde-te în brațele-mi ce te chiamă ca o ocrotitoare pădure.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad